Divās nedēļās vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” konkursa “Šķiro BIO” izaicinājumam, kas Rīgas daudzdzīvokļu namu iedzīvotājus aicina sākt šķirot bioloģiski noārdāmos (BIO) atkritumus, atsaukušies vairāk nekā 1000 rīdzinieku jeb 14 daudzdzīvokļu mājas. Vienlaikus gan iedzīvotāji, gan namu apsaimniekotāji aktīvi interesējas gan par konkursa nosacījumiem un vērtēšanas kritērijiem, gan arī par to, kas īsti ir bioloģiski noārdāmi atkritumi, par BIO konteinera hermētiskumu, tilpumiem un līdzīgiem jautājumiem. Tādēļ sagaidāms, ka nākamajās divās nedēļās konkursam vēl pieteiksies būtisks BIO atkritumu šķirotāju skaits. Pieteikšanās “Šķiro BIO” konkursam, kura galvenā balva ir ērta un pievilcīga atkritumu konteineru nojume mājas pagalmam, turpināsies līdz 19. martam.
Ikviena māja, kas pieņem izaicinājumu sākt šķirot BIO, saņem ne vien brūno konteineru, kas bez maksas tiek uzstādīts blakus jau esošajiem konteineriem vai kāda nešķiroto sadzīves atkritumu konteinera vietā, ja tādi ir vairāki, bet arī informāciju par to, kas ir bioloģiski noārdāmie atkritumi un kā tos pareizi šķirot. “Clean R” plāno organizēt arī dažādas izglītojošas aktivitātes un tikšanās ar iedzīvotājiem un namu apsaimniekotājiem gan virtuālajā vidē, gan arī pagalmos, tiklīdz to ļaus epidemioloģiskā situācija.
“Šķiro BIO” izaicinājums ir iespēja par 40% samazināt maksu par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumiem un ieviest ilgtspējīgus atkritumu šķirošanas paradumus. Dalība tajā ir iespēja ikvienam vairāk parūpēties par vidi, tostarp savas mājas pagalma vidi, kurai pievilcīga atkritumu konteineru nojume var būt vērtīgs ieguvums. Šķirošanas izaicinājumā uzvarēs tās daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji, kuri, šķirojot BIO atkritumus, sasniegs lielāko finansiālo ietaupījumu par atkritumu apsaimniekošanu. Uzvarētāja noteikšanā būtisks faktors būs arī tas, cik atbilstošs saturs ir konteinerā. Konkursa uzvarētājs tiks paziņots 22. jūnijā.
“Šķiro BIO” izaicinājumā var piedalīties daudzdzīvokļu mājas, kas atrodas “Clean R” apkalpotajās Rīgas zonās ¬– Kurzemes un Latgales priekšpilsētā, kā arī Centra rajonā. Iedzīvotājiem savam namu apsaimniekotajam ir jāizsaka vēlme uzstādīt mājai brūno konteineru BIO atkritumiem un piedalīties “Šķiro BIO” izaicinājumā. Tālāk namu apsaimniekotājs sazinās ar “Clean R”, kas pāris dienu laikā uzstāda BIO atkritumu konteineru, un šķirošana var sākties. Kopā ar konteineru mājas apsaimniekotājam un iedzīvotājiem tiek nodrošināta arī informācija par to, kas ir bioloģiski noārdāmie atkritumi, kā tos pareizi šķirot un kā viegli gādāt, lai BIO atkritumu konteinera sastāvs atbilstu nosacījumiem. BIO atkritumu konteiners tiek uzstādīts esoša nešķiroto sadzīves atkritumu konteinera vietā, ja tādi ir vismaz divi. Ja nešķiroto sadzīves atkritumu konteiners pagalmā ir tikai viens, BIO konteiners tiek novietots papildus jau esošajiem konteineriem.
BIO atkritumu šķirošanas mērījumi sāksies no dienas, kad namam tiks uzstādīts BIO atkritumu konteiners, un ilgs līdz 19. jūnijam. Konkursā tiks vērtēts tas, kā procentuāli mainās nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms un palielinās bioloģiski noārdāmo atkritumu apjoms. Nosakot katras mājas panākumus, būtisks faktors, kas ietekmēs kopējos konkursa rezultātus, ir BIO atkritumu konteinera sastāva atbilstība – ja BIO konteinerā būs samesti sadzīves atkritumi, plastmasas maisi, papīrs un citas neatbilstošas lietas, tas netiks vērtēts kā BIO un tiks izvests par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksu. “Clean R” uzsver, ka nekādi sodi par neatbilstošu sastāvu BIO konteinerā līdz 2021. gada beigām piemēroti netiks. Gadījumus, kad BIO atkritumu konteinerā būs neatbilstošs sastāvs, atkritumu izvedējs fiksēs ar fotogrāfijām un par to informēs mājas apsaimniekotāju. Namu apsaimniekotājam un iedzīvotājiem tiks nodrošināts skaidrojums par pieļautajām kļūdām un sniegts padoms par to, kā no tām izvairīties. Pirmo divu nedēļu rezultāti liecina, ka izplatītākās kļūdas ir atkritumu maisu un papīra klātbūtne BIO konteinerā, ko nereti veicina arī maisu ražotāji, uz iepakojuma norādot mulsinošu informāciju.
“Veikalos ir pieejami gan plastmasas, gan papīra atkritumu maisi, uz kuriem norādīts, ka tie ir bioloģiski noārdāmi. Redzam, ka ir iedzīvotāji, kuri notic informācijai uz iepakojuma un BIO atkritumiem izvēlas šos maisus. Taču tas nav pareizi, jo BIO konteinerā nedrīkst mest nekādus maisus, arī BIO nē. Brūnais konteiners paredzēts tikai pārtikas atkritumiem, – visam, ko ir iespējams apēst, un zaļajiem atkritumiem, piemēram, grieztiem ziediem un istabas augiem. Labākais risinājums šķirošanai mājās ir BIO atkritumus savā virtuvē krāt atsevišķā traukā vai maisiņā, bet BIO konteinerā tos izbērt, tukšo maisiņu iemetot sadzīves atkritumu konteinerā,” skaidro “Clean R” sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Auziņa.
Aprēķini liecina: ja māja izmanto jau populāros dzeltenos konteinerus iepakojumam, kā arī zaļo konteineru stiklam, kas tiek izvesti bez maksas, ietaupījums par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu var sasniegt pat 60% no ierastās maksas. Ja šķiro arī BIO atkritumus, izmaksu ietaupījums var veidoties vēl lielāks.