“Clean R” izaicina rīdziniekus šķirot BIO atkritumus

“Clean R” izaicina rīdziniekus šķirot BIO atkritumus

Iedzīvotāji var par 40% procentiem samazināt atkritumu apsaimniekošanas izmaksas un izcīnīt konteineru nojumi.

No šodienas līdz 19. martam vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” aicina Rīgas daudzdzīvokļu namu iedzīvotājus pievienoties “Šķiro BIO” izaicinājumam – sākt šķirot bioloģiski noārdāmos (BIO) atkritumus. Tā ir iespēja ne vien samazināt maksu par atkritumu apsaimniekošanu un ieviest ilgtspējīgus atkritumu šķirošanas paradumus, bet arī sagādāt videi draudzīgu un pievilcīgu atkritumu konteineru nojumi savam pagalmam. Trīs mēnešus ilgajā šķirošanas izaicinājumā uzvarēs tās daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji, kuri, šķirojot BIO atkritumus, sasniegs lielāko  finansiālo ietaupījumu par atkritumu apsaimniekošanu.

Vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” valdes loceklis Guntars Levics uzsver: “Mūsu pieredze liecina, ka nešķirotā sadzīves atkritumu konteinerā ap 40% ir virtuves un zaļie atkritumi. Tie būtiski ietekmē gan konteinera svaru, gan tā izvešanas biežumu, tātad – arī atkritumu apsaimniekošanas izmaksas. BIO atkritumu šķirošanas izaicinājumā cilvēki var iemācīties gudrāk izmantot savus finanšu resursus un piešķirt “otro dzīvi” BIO atkritumiem, kas ir pārstrādājami biogāzē un kompostā.”

“Šķiro BIO” izaicinājumā var piedalīties iedzīvotāji no daudzdzīvokļu namiem, kas atrodas “Clean R” apkalpotajās Rīgas zonās – Kurzemes un Latgales priekšpilsētā, kā arī Centra rajonā. Iedzīvotājiem ir jāizsaka sava nama apsaimniekotājam vēlme uzstādīt mājai brūno konteineru BIO atkritumiem un piedalīties “Šķiro BIO” izaicinājumā.  Namu apsaimniekotājs sazināsies ar “Clean R”, kas pāris dienu laikā uzstādīs BIO atkritumu konteineru un nodrošinās informāciju par to, kas ir bioloģiski noārdāmie atkritumi, kā tos pareizi šķirot un kā viegli gādāt, lai BIO atkritumu konteinera sastāvs atbilstu nosacījumiem. Piesakoties konkursam, var izvēlēties, vai jauno BIO atkritumu konteineru uzstādīt kāda no jau esošo nešķiroto atkritumu konteineru vietā, ja tādi ir vismaz divi, vai arī likt BIO atkritumu konteineru papildus jau esošajiem konteineriem.

“Ja visi mājas iedzīvotāji šķiros bioloģiski noārdāmos atkritumus, nešķirotu sadzīves atkritumu izvešanas biežums samazināsies gandrīz uz pusi. Kritīsies arī atkritumu apsaimniekošanas izmaksas, jo BIO atkritumu tarifs ir gandrīz par 40% zemāks nekā nešķirotiem sadzīves atkritumiem. Par izaicinājuma uzvarētājiem tiks atzīti tās mājas iedzīvotāji, kurai šo trīs mēnešu laikā proporcionāli nama iedzīvotāju skaitam visbūtiskāk būs krities sadzīves atkritumu izvešanas biežums, bet BIO atkritumu izvešanas biežums būs palielinājies,” konkursa nosacījumus skaidro Guntars Levics.

BIO atkritumu šķirošanas mērījumi sāksies no dienas, kad namam tiks uzstādīts BIO atkritumu konteiners. Salīdzinot to, kā procentuāli mainās nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms, palielinās bioloģiski noārdāmo atkritumu apjoms, ņemot vērā BIO atkritumu konteineru sastāva atbilstību, 3 mēnešu laikā tiks noskaidrots BIO šķirošanas konkursa uzvarētājs. Gadījumus, kad BIO atkritumu konteinerā būs neatbilstošs sastāvs, atkritumu izvedējs fiksēs ar fotogrāfijām, un mājas iedzīvotāji tiks par to informēti. Iedzīvotājiem tiks nodrošināts arī skaidrojums par pieļautajām kļūdām, lai varētu tās novērst, un BIO atkritumu šķirošana noritētu sekmīgāk. Ja BIO atkritumu konteinerā būs iemesti sadzīves atkritumi, tas tiks izvests pēc sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifa ar parasto atkritumu izvešanas mašīnu.

Izaicinājuma konkursam daudzdzīvokļu mājas var pieteikties līdz pat 2021. gada 19. martam.  Šķirošanas efektivitātes mērījumi ilgs trīs mēnešus līdz pat konkursa noslēgumam 2021. gada 19. jūnijā. Konkursa uzvarētājs, kas būs izcīnījis jaunu atkritumu šķirošanas nojumi, tiks paziņots 22. jūnijā.

Ja māja izmanto jau populāros dzeltenos konteinerus iepakojumam, kā arī zaļo konteineru stiklam, kas tiek izvesti bez maksas, ietaupījums par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu var sasniegt 60% no ierastās maksas. Ja šķiro arī BIO atkritumus, izmaksu ietaupījums var veidoties vēl lielāks.

“Neatkarīgi no tā, kuras mājas iedzīvotāji uzvarēs izaicinājumā un tiks pie jaunas atkritumu konteineru novietnes, iegūs visi dalībnieki, kas ieviesīs atkritumu šķirošanas paradumus un novērtēs, cik būtiski tie palīdz ietaupīt,” akcentē Guntars Levics.

Līdzīgi raksti